Kategória: Szerzők

  • Áprily Lajos – Virág-ének

    Virág voltam. A rét zenéjét
    sugaras szélben hallgattam én.
    Rámnézett egy ifjú leány, és
    elvörösödtem hevesen én.

    Aztán jött egy fiú – sietve –,
    s letépett, mint egy gondolatot.
    Tűz szaladt szét az ereimbe,
    mikor ajkához odatartott.

    Aztán a leány hajába
    tűzött s elfutott nevetve.
    Éreztem, hogy hervad a szirmom,
    s boldog voltam – így veszni meg!

    Forrás: Szívzuhogás

  • Csokonai Vitéz Mihály – Tartózkodó kérelem

    A hatalmas szerelemnek
    megemésztő tüze bánt.
    Te lehetsz írja sebemnek,
    gyönyörű kis tulipánt!

    Szemeid szép ragyogása
    eleven hajnali tűz,
    ajkaid harmatozása
    sok ezer gondot elűz.

    Teljesítsd angyali szókkal,
    szeretőd amire kért:
    ezer ambrózia csókkal
    fizetek válaszodért.

    Forrás: Szívzuhogás

  • Illyés Gyula – Jó érezni

    Jó érezni azt, hogy szeretlek
    nagyon és egyre-egyre jobban.
    Ott bujkálni a két szemedben,
    rejtőzködni mosolyodban.

    Érezni, hogy a szemeid már
    szemeimben élnek és néznek,
    s érezni azt, hogy szép, veled szép,
    és csak veled teljes az élet.

    Mit el nem értünk,
    külön tévelyegve;
    talán egy kis fészek adja meg
    nekünk,
    hol ajk az ajkon egymást
    átölelve,
    nevetve-sírva boldogok leszünk.

    Forrás: Szívzuhogás

  • Arany János – Az örökség

    Azok a magyarok, kik e hazát
    Véren vették, vérrel ótalmazák,
    Azok a magyarok, ha riadót fúttak,
    A halál képétől nem messzire búttak.

    Lakásuk volt paripájok háta,
    Vetett ágyok kemény nyeregkápa:
    Ettek és aludtak vérmocskolta nyergen,
    Jártak éjjel-nappal sok nehéz fegyverben.

    Nem kérdezték: sok-e az ellenség?
    Olvasatlan próbáltak szerencsét;
    Tudták, a szerencse mindig ahhoz pártol,
    Kinek szíve még a halálban is bátor.

    Elfogytak, elzülltek ottan-ottan,
    Szép országok hevert elhagyottan,
    Fölveré az isten mindenféle gyoma,
    Éktelenné tette török, tatár nyoma.

    Rongált zászló lőn az ő formája,
    Nem volt annak színe, sem fonákja,
    Itt-amott sötétlett rajta egy-egy vérfolt:
    Szép zászlónk, az ország, váznál nem egyéb volt.

    E becses zászlónak, a hazának,
    Védelmében hányan elhullának!
    Vérökben a rúdját hányszor megfereszték
    Régi ősapáink! de el nem ereszték.

    Így a zászló ránk örökbe maradt,
    Ránk hagyák azt erős átok alatt:
    Átok alatt, hogy, ha elpártolunk attul,
    Ne legyen az isten istenünk azontul.

    Most telik be, vagy soha, ez átok.
    A zászlót, a zászlót ne hagyjátok!
    Ha minket elfú az idők zivatarja:
    Nem lesz az istennek soha több magyarja.

    (1848)

  • Juhász Gyula – Dús őszi nap…

    Dús őszi nap: talán ez az utolsó
    S talán azért is oly szép. Bús remek.
    Pereg az akác lombja és az orsó,
    Sorsom orsója is gyorsan pereg.

    A nap most ontja aranyát pazarlón,
    Hogy megremeg e fényben a levél,
    És néha szél jön, s csöndes viharzón
    Aranyeső hull, haldokló, ledér.

    Ó nap: te is búcsúzol már e tájról,
    S tűnt nyári ünnepek fényét viszed,
    A tarlón már szürkül az őszi fátyol,
    S dérrel derűsek már a reggelek.

    A csorda már a kora délutánban
    Ballag haza, az árnyék egyre nő,
    S az őszi rózsák hervatag hazája
    Szelíden vár: a boldog temető.

    Forrás: Szívzuhogás

  • Kosztolányi Dezső – A csillagokhoz

    1
    Ó, csillagok, ma újra felkelétek,
    s lángokban áll az égi palota,
    de én remegve nézek csak felétek.
    Ti vagytok a fény, én a föld pora,
    ti lángokat sugárzotok örökre,
    de én megyek, szép csillagok, tova.
    Az ismeretlen mélységekbe dőlve,
    meredten alszom, mint fehér halott,
    míg szikratengert ontotok a földre.
    Ha majd síromba csöndbe porladok…
    Ó csillagok, sugárzó csillagok.

    2
    Ti voltatok rajongó vágyaim csak!
    Kitártam a szívem elébetek,
    mindég imádtam azt, mi fény, mi csillag.
    Bús éjszakáimon, már mint gyerek,
    vágyó reménységgel rátok mosolygtam,
    s ti lánglobogva integettetek.
    Később, a rózsatermő ifjúkorban
    perzselve lángolt ajkamon a csók,
    de én siettem a magasba zordan,
    és értetek ma is élek-halok…
    Ó, csillagok, szépséges csillagok.

    3
    Aranysugáros örvénytekbe dőltem,
    s az égre nézett könnyező szemem,
    amíg a többi turkált lenn a földben.
    Bukásaimba volt a győzelem,
    fénycsókokon lett részeg mámoros szám,
    ti jártatok a bús úton velem.
    Hogy nem hajolt szívem szerelme hozzám,
    ti drága szóval vigasztaltatok,
    s gyémántsugárba fürdött könnyes orcám.
    S rátok bíztam hatalmas vágyam ott…
    Ó, csillagok, vezérlő csillagok.

    4
    De menni kell… Ez érzelemviharban
    vegyétek, íme, végső búcsúmat!
    Elválok a világtól félve, halkan.
    Foszlástokon a mindenség mulat,
    s reá recsegve zörren ősi sarka,
    én eltűnök, mint gyenge szélfuvat.
    A ti haláltok oly szép, tünde, tarka:
    meging a föld, ledől a sziklafok,
    és ünnepi gyásztűz lobog kavargva.
    Én szótlanul síromba roskadok…
    Ó csillagok, hatalmas csillagok!

    5
    Ó, hogyha rátok lelkemet kötözném,
    s száguldanék rohanva véletek,
    a végtelen síkján, mint ifjú, bősz mén.
    Aranyszilánkotokkal reszketeg,
    vészes rohammal szállnék, mit sem óva,
    a törpülő árnyékvilág felett.
    S ha jönne végre a halálos óra,
    együtt forognánk vészesen, balog,
    s lehullanék én is, a fény hozója.
    S ti hirdetnétek, társatok halott…
    Testvéreim, száguldó csillagok!

    Forrás: Szívzuhogás


  • Juhász Gyula: Első szerelem

    Egész szerelmem annyi volt csak:
    Hogy láttalak, szemedbe néztem,
    Egy mosolygásod volt csak minden,
    De nekem elég volt egészen.

    És én úgy őrzöm e mosolygást,
    Miként a napsugárt a tenger,
    Elrejtve mélyen, szomorúan
    És – végtelen nagy szerelemmel.


    Forrás: Szívzuhogás – Szerelmes versek antológiája

  • Illyés Gyula: Szerelem

    Mint egy dalba, dalba, úgy burkolom magam
    szerelmedbe és úgy sodortatom magam.
    Nevetve fordulok, ha egy-egy szögleten
    rámront az izmos szél, birkózni kezd velem.

    Lépek mint részeges, kit egy dallam visz és
    aki köré a bor egy régi nyárt igéz,
    nem állanék meg, ha tekintetemtől e
    hófedte harsfasor rügyezni kezdene.

    Járok habok gyanánt futó finom havon,
    mint egy tűnt lét felé s föl-fölszippantgatom
    egy szép szigetvilág édes gyanta-szagát,
    két kezemen maradt szerelmed illatát.


    Forrás: Szívzuhogás – Szerelmes versek antológiája

  • Illyés Gyula: Április

    Forog a vízimalom, be jó
    rádgondolnom a vízimalomról!
    Repül a vadgalamb, be jó
    rádgondolnom a vadgalambról!
    Míg körül megtavaszodik.

    Ahány rezzenést tesz a föld,
    be jó,
    veled cinkosan összeölt.

    Fütty harsan, felhő utazik
    Ég, csillagaival, rét, illataival,
    be jó,
    veled titkosan összevarr.

    Sőt a sárban a cinke-lábnyom.

    Be jó tudnom, és be jó látnom,
    minden terád is tartozik.

    Élsz, velem, ezen a világon!


    Forrás: Szívzuhogás – Szerelmes versek antológiája

  • Weöres Sándor: Valaki hí

    Valaki hí téged, valaki hí,
    nem látta senki, elrejtik a fák,
    előtted ring a hangja, mint a mécsvilág.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    a szeme kék tán, mint az égkorong,
    boldog szívében hét galamb halk szárnya dong.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    a szeme barna tán, akár a föld,
    mérges szivében hét sovány sakál üvölt.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    siess eléje: vedd magadra hát
    a leggyöngyösebb mosolyod, legpazarabb ruhád.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    a vágya minden égi-földi kincs:
    siess, hazudd magadra azt is, ami nincs.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    alakját pókként beszövi a köd,
    de hangja, mint fias madár, kering a fák között.

    Valaki hí téged, valaki hí,
    tán csak egy rég-holt, távoli zene.
    Siess eléje, mit se várj s ne gondolj semmire.

    Forrás: „Szeretni tehozzád szegődtem”, Kriterion Kiadó